cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia

< Back


Sektörel Makaleler »

SÜRDÜRÜLEBİLİR YEM ENDÜSTRİSİ BİR ZORUNLULUK

Anma Günü haftasonu, yapacağımız barbekü için birşeyler almak üzere markete uğradım. Şarküteri kısmına yaklaşırken aklımda New York Strip ve Porterhouse Biftek lezzetleri kıyaslaması vardı. Fiyatları gördüğümde ise neredeyse yere düşecektim. Bu reyona gelmeyeli epey zaman olmuştu ve fiyatların da yükseldiğinden haberim vardı ancak sıra size geldiğinde etiketin yarattığı şoku yaşamak gibisi yoktur.

 

Eve geldiğimde 4 adet güzel Porterhouse bifteği almıştım ve farkettim ki bu son alışım olabilirdi. Toptan satış fiyatlarının arttığını biliyordum ancak perakende satışta müşteriye ne kadar yansıdığını öğrenmeye karar verdim. Ve öğrendiklerim marketteki deneyimimi doğruladı. Enflasyona göre düzenlenmiş biftek fiyatı %45 artmış ve aynı dönemde yem fiyatları da ciddi şekilde artış göstermiş. Ve dostlarım, bu Amerikalı tüketiciler için sürdürülebilir değil.

 

Şoktan kurtulduktan sonra daha önemli bir durumun varlığını farkettim – özellikle yem sektörünün sahiplenmesi gereken bir konuydu. Bu da, yemin büyükbaş ve kanatlı üretiminde %60-70’lik oranla tek başına en yüksek maliyet kalemi olması. Bu çok büyük bir parça ve yem sektöründe geniş anlamda ilgi gerektiren başlıca bir neden.

 

Peki neden hala yem üreticilerinin verimliliği artırarak, akıllı hammadde alım kararları vererek ve yüksek verimlilik sağlayarak fiyatları kontrol altına alma konusunda ciddi bir sıçrama görmüyoruz? Basitçe söylemek gerekirse bunun nedeni, yüksek fiyatlarla gelen pazar baskılarını yem sektörünün henüz kendi omuzunda hissetmiyor olmasıdır. Yaklaşık son on yıldır, büyükbaş ve kanatlı üreticileri – rekabetçi bir pazarda hareket ederek- belirgin finansal kayıplarla da olsa yüksek maliyetleri absorbe etmeyi tercih etti.

 

Ama artık değil. On yıldır artan yem maliyetleri, yatay seyreden müşteri fiyatlandırmaları ile et üreticilerinin toptan satış fiyatlarını artırmadan – ki bu şu an doğrudan müşteriye yansıtılıyor -  sürdürülebilir şekilde ayakta kalmaları mümkün görünmüyor. Ve sonuç olarak yapılan anketlerin de gösterdiği, Amerikalıların artık daha az kırmızı et yediği – ilk sıradaki sağlık konusundan sonra gelen ilk nedenin fiyat olduğundan bahsediliyor-

 

Yine de yem üreticileri bunun kendileri için ne anlama geldiğini henüz bilmiyor – sıfırlama tuşuna basma zamanı geldi. Eğer müşterileriniz işlerini sürdüremez hale geldilerse, onlara imkanlarınız dahilinde maliyetleri kontrol altında tutmaları için nasıl destek verebilirseniz vermeniz gerekir. Yoksa sizin de işiniz sürdürülebilir olmayacaktır.

 

Burada bahsettiğim, sürdürülebilir yem arzına doğru yönelmek. Bunu yaparken aşağıdaki bazı noktaları dikkate almamız gerekir:

§  Hayvan yemi, daha geniş bir besin zincirinin önemli bir parçasıdır.

§  Hayvan yemi üreticileri, müşterilerine bütünü gözeten rekabetçi fiyatlar vermeli, ve onların marjları ve pazar baskılarını da dikkate almalıdır.

§  Besin zincirindeki halkalardan bir tanesi eylemleri ya da eylemsizliğindeki başarısızlığı ile, “domino etkisi” ile geri kalan tüm zinciri etkilemektedir.

§  Yem üreticileri çok uzun zamandır bu geniş gıda evreninde bağımsız hareket etmektedirler ve bunun sonuçları da artık görünür hale gelmeye başladı.

§  Modern tarımsal ticarette, teknoloji verimlilik yaratan, maliyetleri aşağı çeken ve kaliteyi artıran hayati bir araçtır.

§  Hayvan yemi üreticileri, bir adım öne çıkıp, sahip oldukları akıllı işlemler, hammadde alımları ve formülasyon çözümleri ile daha uygun ürünleri daha rekabetçi şekilde sunmalıdır.

 

Konu hakkında düşündükçe, teknoloji gelip işin merkezi haline geliveriyor. Tarımsal işletmelerin geniş dünyasında olan ise, akıllı teknolojilerin sahiplenilmesinde ikinci tura geçildiğidir. Bunun anlamı da zaten otomatik sisteme geçen ve verilerini dijital ortama aktaran hayvan üreticileri, şimdi de daha yüksek verimlilik, güvenlik & kalite kontrolleri ve maliyet yönetimi için paylaşım yapmak ve verilerini entegre etmek için yollar arıyorlar. 

 

Yem sektörü için konuşuyorsak, verilerini dijital ortama aktarmayan üreticiler için haberler iyi değil çünkü onlar teknoloji partisini kaçırmış ve değersizleşme yolunda büyük bir tehlike içerisindeler demektir. Gerçek şu ki, artık müşterileriniz; hizmet sağlayıcıları ve tedarik zinciri ile bilgi paylaşımı yapabilecekleri ortamları arıyor ve eğer buna hazır değilseniz, onlar olanları tercih edebilirler.

 

Ancak bu işaretleri dikkate alan yem üreticilerini yeni bir dünya bekliyor. Eğer bakarsanız, müthiş araçların ve operasyonlarınızı, formülasyonlarınızı, hammadde satın alma stratejilerinizi ve müşteri ilişkilerinizi daha iyi hale getirebilecek akıllı insanların olduğunu görürsünüz. Yem üreticileri; doğru strateji ve çözümlerle, bilgi sistemlerini müşterileriyle, tedarik zincirleriyle entegre ederek, faydalı ve rekabetçi fiyatlara sahip hayvan yemi sunabilirler.

 

Tarımın sanal dünyası hızlı bir şekilde gerçekliğe dönüşüyor ve yakında bu müthiş şekilde birbirine bağlı dünyaya girmenin bedeli, dijital ortama geçmiş entegre yem üretim işletmesi olmak olacak. Hammadde tedarikçileri, yem üreticileri ve et üreticileri arasında benzersiz ve anında bilgi paylaşımı olan bu otobana hazırlıksız girenlerin yol kenarına itilecek olmaları ise kaçınılmaz.

 

Ayrılırken, bir dost tavsiyesi vermek istiyorum. Eğer yakın zamanda yapmadıysanız, mahallenizdeki şarküteriye bir uğrayın ve favoriniz olan bir çift biftek için ne kadar ödemeniz gerektiğine bakın. Bu bilgi size 21. yüzyılda kültürünüzü şekillendirecek olan bilgi altyapısı üzerine düşünecek gerçekliği sağlayacaktır.

_______________________________________________________

Yazan: Brad Guyer - Global Operations Portfolio Manager, Feed Management Systems. bguyer@feedsys.com. 

 

Çeviren: Onur Cobanoglu, YemSis, onur@yemsis.com

 

 

 

One million reasons for Brill® ! Details
Photo & Video Gallery
photo
video
Human Resources
Unit Converter
Marketplace - Buy/Sell List for Sale List for Buy
Egg Prices Details
MiniPoll
İşletmenizde Tam Otomasyon Uygulanıyor Mu?

Süreçlerin Hepsi Tam Otomatik

Süreçler Otomatik Ama İletişimleri Manuel

Sistem Yarı Otomatik

Otomasyon Hakkında Bilgim Yok

Yemsis Yem Yazılım Sistemleri A.Ş. Tel : +90 533 576 83 67 Faks :+90 258 211 2122
info@yemsis.com ÇAMLARALTI MAH. 6010 SK. NO:6/B Denizli /Turkiye
TC. ZİRAAT BANKASI (TR) IBAN : TR14 0001 0017 7457 1235 9250 13
Copyright © 2013. All rights reserved
Site by Yorka