cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia

< Back


Sektörel Makaleler »

SİSTEMLİ DEVAMLILIK İÇİN HAZIRLANIN

"Benzersiz devamlılık planlaması çok doğrudandır ancak. duygusal yükleri bir kenara atmayı gerektirir”

Son zamanlarda başarı planlamasının ne kadar önemli olduğunu düşünüyordum ve buna Facilities sütununda değinmek istedim. Sonra bir gece ansızın dedim ki: “Sen delirdin mi?” Ben mahalledeki yeni çocuğum ve burada felaket tellalı olarak anılmak istemiyordum. Nihayetinde yine aynı yerde yaptığım ilk yazı, yine diğerlerinin pek konuşmak istemediği türden bir konuydu.

Bu zamandan beri nasıl olduysa, kendimi bir tıklama mesafesine gelen güncel veri konularında pek çok farklı tartışmanın içinde bulundum. Nihai çıkarım: İsabetli bilgi bir seçenek değil, günün rekabetçi yem üretim koşullarında bir gerekliliktir.

Bu anlamda konu hakkında basitçe şunu söyleyeceğim: Umarım veri sistemlerinizin nasıl çalıştığına –ya da çalışmadığına- ve ağınızı genişletecek şekilde güncelleme yaparak bunu mevcut yüzyıla nasıl taşıyabileceğinizle ilgili hepiniz işletme içi bir değerlendirmeye sahipsinizdir.

Şimdi, diğer bir sivri konuya gelelim: Devamlılık planlaması. Bu kesinlikle masadaki en dikkat çekici konu. Ticari seviyede bir miras planlaması da denilebilir. Ben de dahil hiç kimse kendi gereksizliği ya da daha kötüsü ölümü ile ilgilenmek istemez. Ancak yine de her şirket her yıl toplantılarına, devamlılık planlamasını ekler ama çoğu zaman iş bundan öteye gitmez. Tartışılır evet ancak diğer ticari öncelikler her zaman onun yerini alır. Bir saniyeliğine de olsa, fabrika müdürünüzün sizi başka bir şehirden arayıp önceden haber vermeden üzerindeki kirli kot yerine bir çift spor eşortmanı ve ayakkabısı ile değiştirmek istediğini söylediğini düşünün. Şoku attıktan sonra, sanki hiçbirşey olmamış gibi üretim operasyonunuzu ileriye yönlendirebileceğinize inanıyor musunuz? Ben pek emin değilim.

Devamlılık planlaması oldukça basittir ancak karara sadık kalmayı yönlendiren etmen duygulardır. Duygusal yükü geride bırakabilecek olanlarınız için aşağıda bazı önerilerim olacak:

Sürece sadık kalın

Siz üst düzey yöneticiler buna sahip olduğunuzu kabul edin. Sürecin başarılı olması ya da olmamasının sizin kararlılığınıza bağlı olduğunu bilin. Bu gerçekliği bir kere kabul ettiğinizde gerisi gelecektir. Saflarınızda olan ya da olmayan liderleri arayın.

Eğer varsa, yeteneklerini geliştirin. Yoksa, gidin ve birkaçını bulun. Liderler, başarı için esastır:

Sonuç odaklıdırlar, ekipleri etkiler ve motive ederler ve aynı zamanda da ticari başarıyı yönlendiren dinamolardır. Size arka çıkan kişiye güveniyor olsanız bile acaba liderlik yapabilecek midir? Oyun ortada iken skor yapabilecek bir forvet olup olmadığını bilemezsiniz. Mevcut desteğinizi değerlendirirken şu zor soruları kendinize sorun:

 

·         Baskıyı nasıl göğüsleyecek?

·         Ekibi motive edebilecek mi?

·         Zor kararları verebilecek mi?

Eğer bu sorular karşısında nasıl davranacağından emin değilseniz muhtemelen yeteneklerini geliştirme seçeneği yanında işletme dışı kaynaklara bakma zamanı da gelmiş demektir.

 

İş tanımını oluşturun

 

Kilit öneme sahip bir pozisyonu değerlendirirken, yetenekler, özellikler ve davranışları detaylandıran somut bir iş tanımı yapmak akıllıca bir uygulamadır. Sonrasında bu kriterlere göre dahili adaylarınızı değerlendirin. Bu adayların bu işleri yapabileceğine inanıyor musunuz yoksa onları uygun olmayan nedenlere göre mi seçtiniz?

Pek çok durumda, uzun vadeli ve iyi bir çalışanın yeteneklerinin ötesinde görevlendirildiğini gördüm. Bu ne iş için ne de çalışan için iyi bir durum.

 

En iyisi kıyaslama yapmaktır.

 

Günümüz hızlı ve çok bölmeli yem üretim ticaretinde somut üretim verileri ve kıyaslamalar olmazsa olmazlardır. Bu veriler hem yeni yöneticiye ciddi destek olur hem de bu veriler olmadan başarılı şekilde bir fabrika yönetimi söz konusu olamaz. Güncel bir üretim kayıt sistemi, üretilen tonajı ve her bir prosesin verimliliğini içermelidir ve mevcut operasyona dair hızlı bir görüntü sunup, potansiyel problem alanlarını da gösterebilmelidir. 

Yeni yönetici bütçe ve karlılık projeksiyonları üzerine çalışırken, üretim maliyet yapısına kolay erişimin getirdiklerinden faydalanacaktır. Bu kayıtlar ve kıyaslamalar, mevcut performansa dair isabetli değerlendirmeler yapmasını mümkün kılacak ve sahada günbegün olan biten üretim verilerinin görünürlüğü sayesinde sürekli iyileştirmeye odaklanabilecektir.

Devamlılık için planlama yaparken bu kararı bir kere kabul ettiğinizde, önünüzdeki en büyük engel ortadan kalkacaktır. Şimdi yolunuza bakabilirsiniz. Liderler için en büyük fırsatların nerede olduğuna karar verin. Başlamak için en iyi yolu seçin. Birini seçin ve sadece onu yapın.

 

ÇALIŞAN DEĞERLENDİRME ZAMANI

 

Performans konusunda ve varsa güncel veri hakkında değerlendirme yaparken (KPI - anahtar performans değerlendirmeleri ile), ulaştığınız veriler ve çalışanlardan gelen veriler arasında uyuşmazlık olması durumunu tartışmaya hazır olmalısınız.

Çalışanların beklentileri aştıkları noktaları not edip bu alanlara verdikleri ehemmiyet konularında kendilerine teşekkür edin. Sonrasında, bu alanlarda kullandıkları yetenek ve yaklaşımları farklı alanlarda da değerlendirme konusunda onlara yardım edin. Nihayetinde, bu performans değerlendirme dokümanını imzalamasını isteyin ki kendi özlük bilgilerinde bulunsun.

 

Sonraki Adımlar

 

Performans değerlendirme bittikten sonra sırada ne gelir? Uzun vadeli bakarak, koyulan hedefleri nasıl değerlendireceğiniz. Gelişimi ne sıklıkla gözlemliyor ve çalışanın başarılı olabilmesi için zamansız şekilde gözden geçiriyorsunuz ? Kısa vadede kendi performansınızı değerlendirin. Geliştirme gerektiğine kanaat getirilen kalemlerde, çalışanın potansiyelini keşfetmesini sağlayacak şekilde, kendi yönetimsel davranışlarınızda bir geliştirme yapma imkanınız mevcut mu? Bir yönetici ya da lider olarak gerekli yetenek öbekleriyle donanımlanmış durumda mısınız?

 

Eğer sizin başarıyla sonuçlandıramayacağınız bir işi başaran birini değerlendiriyorsanız, gerçekten onların yerine kendinizi yeterince koyup koymadığınızı dikkate alın. Son olarak, diğer çalışanlarınkini de kapsayacak şekilde değerlendirme yapın, kaynakların yetersiz olduğu ya da geliştirilebileceği alanları tanımlayın.

 

Unutmayın, yıllık değerlendirmeler, genel performans hakkındadır ve çalışanların kendilerini içermez. Eğer bu detayı bilirlerse, çalışanlar da aktif katılımcılar haline gelir ve bunun geri dönüşü olarak, değerlendirmeler daha efektif hale gelecektir. Değerlendirmelerin dilini olumlu ve yapıcı tutmak için çaba harcayın ve bu hem işinize hem de çalışanlarınıza artı olarak dönsün. Eğer firmanız önceden performans değerlendirmeleri yapmadıysa, Microsoft Office içerisindeki Çalışan Performans Değerlendirme taslakları iyi bir başlangıç olabilir. Bir diğer değerli kaynak ise Douglas Max ve Robert Bacal tarafından yazılmış olan “Perfect Phrases for Performance Reviews” adlı kitaptır.

 

Yazan: Bill Rosenstiel – Cargill (FMS)

Çeviren: Onur Çobanoğlu - YemSis

One million reasons for Brill® ! Details
Photo & Video Gallery
photo
video
Human Resources
Unit Converter
Marketplace - Buy/Sell List for Sale List for Buy
Egg Prices Details
MiniPoll
İşletmenizde Tam Otomasyon Uygulanıyor Mu?

Süreçlerin Hepsi Tam Otomatik

Süreçler Otomatik Ama İletişimleri Manuel

Sistem Yarı Otomatik

Otomasyon Hakkında Bilgim Yok

Yemsis Yem Yazılım Sistemleri A.Ş. Tel : +90 533 576 83 67 Faks :+90 258 211 2122
info@yemsis.com ÇAMLARALTI MAH. 6010 SK. NO:6/B Denizli /Turkiye
TC. ZİRAAT BANKASI (TR) IBAN : TR14 0001 0017 7457 1235 9250 13
Copyright © 2013. All rights reserved
Site by Yorka