cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia

< Back


Sektörel Makaleler »

SATIN ALMACILAR DİKKAT: DANIŞMANLAR HERYERDE

Yakın bir zamanda, Montreal’e geç vakitte bir uçuştaydım. Bugünlerde zor bulunan zamanında hareket eden, sessiz kabin ve hoş mürettebata sahip uçuşlardandı. Aslına bakarsanız benim için de finansal danışmanımla hararetli bir görüşmeden sonra iyi bir ara olmuştu. Konu neydi? Bana sürekli düşüşte olan bir hisseyi nasıl önerebilirsin?

Ancak kabinin sessizliğinde, bütün bu karmaşadan daha fazla anlam çıkarmaya başlamıştım ve farkettim ki daha işin başından firmayla anlaşmadan önce danışman hakkında daha spesifik sorular sormalıydım. Bu da dahil pek çok durumda, finansal danışmanlar belirli güvenilirleri elden çıkarma konusunda heveslidir ancak bunun müşteri için her zaman en iyisi olmadığını söylememe gerek yoktur.

Bu nedenle dedim ki, tüm ticari müşavir ve danışmanlar endüstrisinin ciddi bir itibar problem var.— kısmen önceliklerin çatıştığı buna benzer olaylar nedeniyle. Ancak aynı zamanda sektörün darmadağınık, daha doğrusu sahaya girmek isteyen yeni yetmeler nedeniyle toz toprak içinde olması nedeniyle. Bundan kastım, kendini ticari danışman gibi gösteren satış elemanları, işler arasında danışmanlık ile köprü kuran insanlar ya da basitçe geleneksel bir iş tanımına uygun olmayanlar.

 
Ontario Gölü’nü geçerken farkına vardım ki bu ülkeye ait pek çok kilometre taşının temel yapısını iyi danışmanlar belirledi – Sosyal Güvenlik, Sağlık Hizmetleri, Yeniden Yapılanma. Ve bunlar Amerikan işletmelerinin ciddi değişimleri atlatmalarını sağladılar ve büyümelerini mümkün kıldılar. Bunlar, gerçek uzmanlar – sahne arkasındaki egosu düşük uzmanlığı yüksek oyuncular. Onların tatmini, fikirlerinin işe yarayacağını bilmekten ve yaptıkları katkıdan müşterilerinin fayda sağlamalarından gelir.

 

Bu kesinlikle farklı türden bir bireydir. Önceki deneyimlerinde ciddi başarı elde etmiş ve belirli bir sektörde derin uzmanlık geliştirmiştir. Dahası, bu kişi kendine başarı yontmaktan ziyade diğerlerini başarılı kılmayı önemser. Dikkatli şekilde baktığınız zaman, özellikle benzersiz problemler ve fırsatlar ile karşı karşıya olan pek çok başarılı firmada bu tarz insanların varlığını farkedersiniz.

 

İşte bu beni yem sektörüne getiriyor. 21. Yüzyıl Küresel Yem Sektörü tamamen yeni bir paradigma oluşturma aşamasında. Endüstri takviyesi ile sürekli değişen tedarik zinciri, genişleyen yasal gereklilikler ve değişken fiyatların kombinasyonu benzersiz zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu bir düzensizlik dünyası ve pek çokları için operasyonlarında bilinemeyenler, bilinenlerin sayısını aşıyor.

İşte bu iş ortamı tam da gerçek danışmanların kendini göstereceği yerlerden biri. Yüksek riskli konular gerçekten ne kadar güçlü olduklarını sınıyor. Neredeyse başabaş noktasında bir oyun ve doğru kararlar başarı ve başarısızlık arasındaki farkı belirleyebiliyor.

Bugünün yem sektörü, danışmanlar için bir anlamda altına hücum etmek gibi-seyahatlerimde pek çoğuyla karşılaştım. Etkileyici danışmanlar kadar yeni yetmelere de rastladım. Ve bu süreç içerisinde birini diğerinden ayırt edecek bir süreç geliştirdim. Bu zor öğrenilmiş dersleri sizlerle paylaşmak isterim:

 

*      Dirençlerini Ölçün: Danışmanlar, pek çok konuda iyi bir oyun planı konusu anlatma konusunda beceriklidir. Bu yüzden somut veriler ile derin bir sohbet yaparak fabrikanızdaki problemler hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu göreceğiniz birine iş verin. Sağladıkları referansları kontrol edin ve kendi profesyonel ağınızla kıyaslayın.

*      Rollerini Anlayın:  Danışmanlar uzmanlık alanları içerisinde önerilerde bulunarak karışık problemleri çözen kişilerdir. Ticari büyüme için, operasyonlarınızı optimize etmek için, karmaşık mevzuatlarda yolunuzu bulmanızı sağlamak için bir yol belirleyebilirler.

*      Fikirlerinin Kalıcı Değer Yarattığından Emin Olun: Geriye dönüp baktığımızda yüksek yetenekli danışmanların rollerine bakarak kendi danışmanlarımızın da aynı standartlarla değerlendirmesini yapabiliriz. Başarılarını ve çalıştıkları firmalarda yaptıkları etkilere bakın. Nasıl düşündüklerini anlamak için yem sektörünün yönü ve değişimi hakkında sorular sorun. Bir danışmanla çalışmaya başlamak hem zaman hem de belirli bir parayı bağlamak demektir. Bu yüzden verdikleri tavsiyelerin -ve sizin yaptığınız uygulamaların- zamanın süzgecinden geçebildiğinden emin olmak önemlidir.

*      Sadece Bağlılığı Olmayanları Seçin: Gerçek danışmanlar size danışmanlıkları dışında hiçbir şey satmazlar. Bunun üzerinde duruyorum çünkü piyasada danışman gibi davranan pek çok satış elemanı mevcut. Bunu anlamak için danışmana bir ürün satıp satmadığını sorun. Eğer cevap evetse geri durun çünkü bütün tavsiyeleri, sonunda o ürüne bağlanacaktır. Önceliklerin çatışmasına klasik bir örnektir ve bir sonraki satış yapılmaya çalışılırken sizin ticari önceliğiniz geri plana atılır.

*      “Sıcak” Konuları Takip Edenleri Arayın: Bir diğer deyişle, onlar HACCP’in beklentilerinin ilerisindedirler.

 

Nihayetinde, bir danışman sizin ona verdiğiniz imkan kadar başarılı olacaktır. Bir danışmanla bir araya gelmeden önce vereceğiniz zamanı, emeği ve kaynakları anlayın, işletme hakkında geri bilgileri veren içeriden bir yüksek pozisyonda bir yön verici “sahip” olmadan en iyi danışmanlar dahi başarısız olacaktır.

 

 

İyi bir danışman bulma konusunda ise zihninizi açık tutun. Kim bilir, belki de Montreal’e giden o uçuşta sizin yanınızda oturuyordur.


 

Yazan: Brad Guyer - Global Operations Portfolio Manager, FMS bguyer@feedsys.com

 

Çeviren: Onur Çobanoğlu, YemSis, onur@yemsis.com

One million reasons for Brill® ! Details
Photo & Video Gallery
photo
video
Human Resources
Unit Converter
Marketplace - Buy/Sell List for Sale List for Buy
Egg Prices Details
MiniPoll
İşletmenizde Tam Otomasyon Uygulanıyor Mu?

Süreçlerin Hepsi Tam Otomatik

Süreçler Otomatik Ama İletişimleri Manuel

Sistem Yarı Otomatik

Otomasyon Hakkında Bilgim Yok

Yemsis Yem Yazılım Sistemleri A.Ş. Tel : +90 533 576 83 67 Faks :+90 258 211 2122
info@yemsis.com ÇAMLARALTI MAH. 6010 SK. NO:6/B Denizli /Turkiye
TC. ZİRAAT BANKASI (TR) IBAN : TR14 0001 0017 7457 1235 9250 13
Copyright © 2013. All rights reserved
Site by Yorka