cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia

< Back


Sektörel Makaleler »

FABRİKAYI GIDA GÜVENLİĞİ MEVZUATINA GÖRE ŞEKİLLENDİRMEK

Bu yıl, kendinizi fabrikayı elden geçirmeye ve günlük bakım. & denetimleri yapmaya adayın

 

İtiraf etmeliyim ki yeni senenin daha ilk aylarından yapmaya karar verdiğim birkaç önemli atılımı şimdiden atladım. Bu size de tanıdık geliyor mu?

 

Sanırım senenin ilk sayısal loto kazananı olma hayalim fazla gerçekçi değildi. Bunu anlıyorum. Gerçekten de. Peki ya diğer kararlarım? Tahmin ediyorum birden fazla ortak kararımız mevcut. Örneğin: Kilo vermek, yılda ikiden fazla spor salonuna gitmek, gardolaplarımı düzene koymak… Bu liste uzar gider.

 

Problem şu ki, genelde bu niyet edilenler, aynı hızda ortadan kalkıyor. Çünkü bir şeye niyetlenmek çok kolay ancak asıl iş yapmaya geldiğinde ortaya çıkıyor. Ve genelde vazgeçiyoruz. Ancak vazgeçmediğimiz nadir zamanlarda karşılığını fazlasıyla alıyoruz.

 

Bu beni yem sektöründeki sorun yaratan bir gerçeğe götürüyor: Pek çok yem fabrikasındaki bakım ile ilgili üzücü tablo. Bundan kastım, fabrikadaki birikmiş işi –yerdeki toz, borulardaki sızıntılar, birer sanat eseri gibi duran örümcek ağları- sıklıkla temizlemeye karar verip bunu yapmamak ve bunun böyle olması konusunda nedenler üretirken uzmanlaşmamız. Tahmin ediyorum kendi çocuklarımızda böyle bir dağınıklığı hiçbirimiz tolere etmezdik.

 

Bir fabrikanın dağınıklığı sözkonusu olduğunda, bir ergenin odasından gelen hoş olmayan kokulardan daha fazlası mevcut. Dahası, bu dağınıklıklar, yeni gıda mevzuatı ile sorunları çok daha hızlı şekilde tırmandıracak nitelikte.

 

Eğer işlerin yeterince zor olduğunu düşünüyorsanız, biraz bekleyin. Yakında Gıda Güvenliği mevzuatı ebeveyn, bizler de dağınık odalarında oturan ergenler haline dönüşeceğiz. Eğer bulunduğumuz yeri düzene koymak için itici gücün korku olması gerekiyorsa varsın öyle olsun. Yeni gerçekliğimiz sahneye koyulmak üzere: “Gıda sektörüne yaklaşmıyoruz, onun bir parçasıyız!”

 

Fabrikanızı temizlemek için birkaç basit öneri:

 

Yüksek standartlar belirleyin ve onlara bağlı kalın.

Açık konuşmak gerekirse, mevcut mevzuatlar yakında çocuk oyuncağı gibi kalacak. Yeni mevzuatlar yürürlüğe konulduğunda, işler kalıcı olarak ciddi şekilde sıkılaşacak. Bu bir kere gerçekleştikten sonra, tüketicinin sağlığına tehlike yaratabilecek 1 kg bile yem üretme imkanımız olmayacak.

Peki yüksek standart nedir? 1-10 luk bir skala üzerinden bakalım. En düşük olan 1 noktasında örümcek ağları, tozla kaplı yerler, ayda bir düzeltilen günlük sızıntılar. En yüksek 10 noktasında ise pırıl pırıl yepyeni görünümlü bir işletme, tertemiz yerler, parlak ışıklar ve diğerleri. İlerlemek adına işletmeler istikrarlı şekilde 9 ve üzerinde olmalı. Evet belki ulaşması zor ve maliyetli bir nokta ancak üst seviyede bir fabrikaya sahip olmak iade risklerini sınırlandırıp düşük tamirat maliyetleri, düşük fireler ve artan çalışan adanmışlığını beraberinde getirecek. Bunun da ötesinde, yüksek kalite bilinirliği ve motive olmuş sadık çalışanlar elde edeceksiniz. Buna paha biçilemez.

 

Denetim ve temizlik yapın – günlük olarak.

Fabrika içi denetim ve temizlik işlemlerini istisnasız şekilde günlük hale getirin. Ve sürekli olarak koçluk edin. Denetimler, çalışanların gözünde ne derece yüksek standartlarınız olduğunu gösterir ve buna bağlılıklarını arttırır. Koçluk, beklentilerinizin bir göstergesidir ve hedefe ulaşmak için ilk elden yönlendirme yapmanızı sağlar. Günlük denetimleri, üretim planlamanızın düzenli bir parçası haline getirin. Aylık olarak daha derin bir gözlem yapın. Sonuçları yayınlayın ve belirli eylemleri ve bitirme tarihlerini detaylandırın.

 

Temizlik işlemlerinin tabiri caizse gevşek olduğu fabrikalarda şok uygulaması yapmanız gerekebilir. Bir ya da iki geçici eleman ile bu işlemleri fabrikanın DNA’sına kazınana kadar devam ettirin. Fabrika gerektiğince temiz olduğunda onlarla mı devam edeceksiniz yoksa bu işleri tam zamanlı bir çalışana mı devredeceksiniz karar verin. Hangi yolu tercih ederseniz edin, günlük işlemlerin istikrarlı şekilde yapıldığından emin olun. İstisnasız olarak.

 

Tertipli bir fabrika yaratın

Temizliğin temel taşı etkili bir bakım programıdır. Ayaktaki sızıntı yapan bir koruyucuyu, rulmanlara taşmayacak şekilde günlük olarak tamir edin. Bu gereken temizlik gereğini azaltacaktır.

 

Bir iş emir sistemi oluşturun ki işletme içerisinde belirli bakım ve önleyici faaliyetlere işaret edilebilsin. Yapılacakları zamanlamak için bir bakım ve onarım yazılımı kullanın. Bu size her bir parça için bakım geçmişini, kontrol maliyetini ve öncelikli yatırım harcama gerekliliklerini verir.

 

Bu size yapılacak çok iş gibi gelebilir ancak gerçekte, temizlik ve bakım yapmak sadece sizin iradenize ve istikrarlı şekilde devam etmenize ihtiyaç duyar. Eğer bir faydası olacaksa diye söylüyorum, çocuğunuzun odasını temizlemesini istemekten daha kolaydır. Hem de çok daha kolay.

 


 

Yazan: Bill Rosenstiel, Cargill

Çeviren: Onur Çobanoğlu, YemSis

One million reasons for Brill® ! Details
Photo & Video Gallery
photo
video
Human Resources
Unit Converter
Marketplace - Buy/Sell List for Sale List for Buy
Egg Prices Details
MiniPoll
İşletmenizde Tam Otomasyon Uygulanıyor Mu?

Süreçlerin Hepsi Tam Otomatik

Süreçler Otomatik Ama İletişimleri Manuel

Sistem Yarı Otomatik

Otomasyon Hakkında Bilgim Yok

Yemsis Yem Yazılım Sistemleri A.Ş. Tel : +90 533 576 83 67 Faks :+90 258 211 2122
info@yemsis.com ÇAMLARALTI MAH. 6010 SK. NO:6/B Denizli /Turkiye
TC. ZİRAAT BANKASI (TR) IBAN : TR14 0001 0017 7457 1235 9250 13
Copyright © 2013. All rights reserved
Site by Yorka