cheap uggs canada ralph lauren canada cheap ugg boots canada polo ralph lauren canada belstaff uk belstaff jacket woolrich sale woolrich uk belstaff sale hollister sydney hollister australia

< Back


Sektör Haberleri »

BÜYÜKBAŞ YEMİ TÜRKİYEDE ARTIŞ GÖSTERDİ

Sanayi tipi karma yem, Fefac, Avrupa Yem Üreticileri Federasyonu değerlerine göre son yıllarda.istikrarlı bir artış yaşadı.

2016 yılına ait verilere göre karma yem Türkiye’de küçük bir artışla 2015’teki 20.1 milyon üretimden 20.4 milyona ulaştı.

Süt Hayvancılığına Destek

Türkiye’de domuz yemi üretilmedi. büyükbaş yemine bakarsak, süt hayvancılığı için olduğu kadar besi için de organik bir büyüme olduğundan bahsedebiliriz. Bu sonuç, Türkiye’nin süt ürünlerine olan yönlendirmelerinin doğrudan olmayan bir etkisi ile artan tüketime bağlanabilir. Yıllık kişi başına süt tüketimi 37.3 kg ile diğer gelişmiş ülkelerin gerisinde kalıyor. Süt ürünlerini büyük kısmı hala Avrupa’dan, Orta Doğu’dan ve ABD’den ihraç ediliyor. Dairy Global www.dairyglobal.net, 2010 yılında Türk Ziraat Bankası'nın bu sektörü desteklemek için süt ve besicilik yapan inek yetiştiricileri için sıfır faiz oranlı uzun vadeli krediler sunduğunu bildirmişti. Bu teşviklerle, ülkenin Ege Denizi'ne bakan batı kıyısında, özellikle İzmir bölgesinde, süt işleme işletmelerinin yanı sıra bir dizi büyük ölçekli çiftlik ortaya çıkmıştır.

Kanatlı sektörü için hem yem üretiminde hem civciv hem de piliç ve yumurtacılar için hafif düşüş görüyoruz (sırasıyla -214.000 ton ve -459.000 ton). Yine de, Türkiye dünyanın en büyük kanatlı eti üreticilerinden biri olmaya devam etmektedir. Türkiye tavukçuluk birliği BESD-BIR tarafından hazırlanan verilere göre, ülke 2015 yılında 1.982.000 ton tavuk eti üretti ve hacimlerde sürekli bir büyüme görüyor. Bunun nedeni Türkiye’nin önceye göre daha fazla piliç yemi ithal etmesi ve bundan dolayı da yerel üretimde kısmen bir düşüş olması ile açıklanabilir.

Türkiye’de Tarıma Destek

Aynı zamanda, Türkiye, 2016 yılı Eylül sonu ve Kasım başı arasında önemli yağış kaybı yaşamasından dolayı büyük üretim alanlarının önemli bir kısmında sonbahar kuraklığı yaşamıştır.

Bununla birlikte, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan yapılan hasat öncesi ilk tahminler, tahıl üretiminin 2017 yılında geçen yıla göre %5 artarak, -yaklaşık 21.8 milyon tonu buğday (geçen seneye göre %6 artış) ve 15.1 milyon tonu kaba tahıllar olacak şekilde (%3 artış)- 31 milyon tona çıkacağı yönündedir. FAO tarafından bildirilen, hammadde üretimindeki artışa rağmen, Ulusal Tarım Projesi olarak adlandırılan yeni tarımsal ürünler için yeni bir sübvansiyon tahsisatı uygulanacak (resmi tarih henüz belirlenmedi). Proje, Türkiye'nin tarımsal üretimini çeşitlendirmeyi, üretkenliği artırmayı ve kuraklığa eğilimli alanda pirinç ve soya fasulyesi gibi suya yoğun ihtiyaç duyan bitkilerin ekili alanını azaltmayı amaçlıyor.


 

Kaynak: Emmy Koeleman

allaboutfeed.com

One million reasons for Brill® ! Details
Photo & Video Gallery
photo
video
Human Resources
Unit Converter
Marketplace - Buy/Sell List for Sale List for Buy
Egg Prices Details
MiniPoll
İşletmenizde Tam Otomasyon Uygulanıyor Mu?

Süreçlerin Hepsi Tam Otomatik

Süreçler Otomatik Ama İletişimleri Manuel

Sistem Yarı Otomatik

Otomasyon Hakkında Bilgim Yok

Yemsis Yem Yazılım Sistemleri A.Ş. Tel : +90 533 576 83 67 Faks :+90 258 211 2122
info@yemsis.com ÇAMLARALTI MAH. 6010 SK. NO:6/B Denizli /Turkiye
TC. ZİRAAT BANKASI (TR) IBAN : TR14 0001 0017 7457 1235 9250 13
Copyright © 2013. All rights reserved
Site by Yorka